Prince of Persia - Rewolucja

Ekran tytułowy Początek gry Zestaw pułapek Ciekawe, co mu się stało ;)

Takie mam szczęście, że chcąc czy nie chcąc pisząc opisy modów natrafiam na coś, co i ja stworzyłem. Tutaj jednak nie ja jestem autorem modyfikacji, a jest nim Wirus2. To on właśnie stworzył rewolucyjną modyfikację, zatytułowaną Prince of Persia - Rewolucja. Czy jest ona do końca taka rewolucyjna, jak wskazuje nazwa? Może i określenie rewolucyjna nie zostało tutaj do końca prawidłowo użyte, ale na pewno ten mod gry jest przykładem bardzo dobrze wykonanej pracy.

W porównaniu z innymi modyfikacjami, Rewolucja ma naprawdę rewolucyjne rozmiary plików - archiwum z grą zajmuje około 280 kilobajtów, co pozytywnie zaskakuje w porównaniu z innymi modyfikacjami (mającymi do kilku megabajtów).

Niestety, nie ma nic za darmo. Po pobraniu nie dostajemy żadnych dodatków do gry typu skonfigurowany i przygotowany do działania program DosBOX (pozwalający na grę w nowszych systemach Windows). No chyba, że za dodatek można uznać plik readme... Jednak nie dodatki są tu najważniejsze, ale to, co pojawia się po włączeniu gry.

A po uruchomieniu można podziwiać porządnie przygotowane intro. Wprowadzenie przypomina nieco oryginalnego Prince'a, jednak użyty został inny obraz oraz zmieniono kolor ramki: z czerwonego na niebieski. Za to do naszych uszu dociera tradycyjna muzyka, pochodząca z pierwszej części przygód Księcia.

Dalsza część przygód bohatera także prezentuje się ciekawie. Lekko zmieniona została grafika podziemi - cegły nie są teraz szare, ale żółte, a oprócz tego nasz Książę przefarbował sobie włosy na nieco ciemniejszy kolor. Te proste zabiegi dają do zrozumienia, że mamy do czynienia z czymś więcej, niż tylko zestawem nowych poziomów gry.

Tutaj także trzeba się na chwilę zatrzymać. Grę należy pochwalić za bardzo dobre opracowanie poziomów. Przyznam się, że pomogłem opracować jeden z nich... ;) ale większość to dzieło Wirusa2. Zaprojektowane są bardzo starannie, są obszerne i ciekawe, zdarza się czasami, że przechodzimy przez to samo miejsce, ale nie powoduje to znudzenia. Gra nie jest przedłużana na siłę, całość bardzo dobrze się komponuje. Jednak graczom, szczególnie tym początkującym, poziom trudności może się wydać bardzo wysoki. Za to taki poziom trudności daje większą satysfakcję z ukończenia danej planszy. Jednocześnie gra nie jest zbyt trudna, chociaż nietrudno nie wyrobić się w czasie, grając w nią po raz pierwszy. Wyzwania wymagają dobrego wyczucia, przeciwnicy są ustawieni na trunde poziomy walki. Nie spotkałem się z błędami typu pochodnie prześwitujące przez kolumny, dziury w podłodze, po których można chodzić etc. Wszystko zostało wykonane starannie i gruntownie sprawdzone.

Wprawdzie gdyby dobrze poszukać, na pewno znajdą się różne elementy, które mogłby się w grze pojawić (jak na przykład niezmieniona ścieżka dźwiękowa), ale mogę śmiało stwierdzić, że Prince of Persia - Rewolucja to modyfikacja, na której mogłoby się wzorować wiele innych przeróbek gry. Co więcej - jest to produkt pochodzący z Polski. Jak się okazuje, to właśnie nasz kraj produkuje najlepsze modyfikacje Prince of Persia ;) przynajmniej na razie... Bo widziałem już kilka projektów, które miały szanse zagrozić polskim odmianom Księcia.

Paweł Szajna

Autor: Wirus2

Rok wydania: 2004

Dodatki: brak

Rozmiar: 279 kB (500 kB po rozpakowaniu)